Najpopularniejsze certyfikaty biurowe w Polsce - certyfikat BREEAM

Wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz obserwowane zmiany klimatyczne skłaniają do poszukiwania bardziej zrównoważonych rozwiązań w dziedzinie budownictwa. Certyfikat BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) staje się kluczowym narzędziem w ocenie ekologiczności projektów budowlanych. Wywodzący się z zasad zrównoważonego rozwoju, BREEAM dostarcza kryteriów, które zdobywają uznanie na całym świecie.

BREEAM - jeden z najpopularniejszych certyfikatów biurowych w Polsce

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) jest najczęściej wybieraną metodą certyfikowania obiektów biurowych w Polsce. Został stworzony w 1990 roku w Wielkiej Brytanii. Obecnie stosuje się go w 77 krajach. W celu uzyskania oznaczenia BREEAM konieczne jest zatrudnienie tzw. asesora, który nadzoruje proces wdrażania wielopoziomowych rozwiązań systemowych. Dotyczą one między innymi: jakości środowiska wewnętrznego, dostępu do światła dziennego i okien, transportu (dostęp do komunikacji miejskiej, stacji rowerowych, parkingu, punktów ładowania samochodów elektrycznych), możliwości sterowania ogrzewaniem, systemu oszczędzania energii elektrycznej, zarządzania odpadami i zużyciem wody, eksploatacji, a także materiałów i konstrukcji budynku. 

W metodzie BREEAM wyróżnia się kilka schematów w zależności od fazy budynku: New Construction (nowe inwestycje), In-use (budynki istniejące min. 2 lata), Refurbishment & Fit-Out (renowacje), Communities (projekty urbanistyczne) i Infrastructure (projekty infrastrukturalne) i aż 10 kategorii: zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, odpady, wykorzystanie terenu i ekologia, zanieczyszczenia i innowacje. W każdej określono ilość punktów do zdobycia. Budynki oceniane są na poziomach Pass (od 30%), Good (od 45%), Very Good (od 55%), Excellent (od 70%), Outstanding (od 85%). Po 3 latach po uzyskaniu pierwszego certyfikatu budynek przechodzi audyt. Możliwe jest uzyskanie certyfikatu BREEAM Final, który wydawany jest bezterminowo. 

Proces certyfikacji

Procedura certyfikacji zazwyczaj obejmuje trzy etapy: koncepcji i projektowania, realizacji oraz zakończenia inwestycji i oddania budynku do użytkowania.

Osoba odpowiedzialna za certyfikację, zwana asesorem, pełni kluczową rolę w procesie. Jej zadania obejmują rejestrację budynku w systemie, interpretację wymagań, organizowanie spotkań z zespołem projektowym, zbieranie dokumentacji oraz utrzymywanie komunikacji z operatorem systemu. W skład zespołu certyfikacyjnego powinny wchodzić różne strony zainteresowane, w tym inwestor i inne podmioty, w zależności od fazy wznoszenia budynku.

W sytuacji, gdy certyfikacja obejmuje tylko przestrzenie wspólne, a nie te, które zostaną wynajęte później (tzw. "shell and core"), istnieje możliwość dodatkowej certyfikacji Refurbishment & Fit-Out dla powierzchni przeznaczonych dla jednego lub wielu najemców.

W procesie certyfikacji In-Use, opartej na samodzielnym wypełnianiu kwestionariusza, zarządca lub właściciel dostarcza odpowiedzi na 200 pytań, kompletuje dokumentację, a asesor przeprowadza weryfikację i audyt w celu potwierdzenia zgodności z przyjętymi standardami.

 

Przykłady budynków z certyfikatem BREEAM w Warszawie

Warszawa to miasto z największą ilością budynków z certyfikatem BREEAM. Jednym z nich jest Warsaw Unit, zlokalizowany przy rondzie Daszyńskiego na Woli. Został on uhonorowany certyfikatem BREEAM na poziomie Outstanding, czyli najwyższym możliwym. Wyróżnienie to przyznano mu jako drugiemu obiektowi biurowemu po Wronia 31 oraz pierwszemu w kategorii wieżowców biurowych.

Proces certyfikacji uwzględniał różnorodne aspekty, w tym jakość budynku oraz jego wpływ na środowisko naturalne. W przypadku Warsaw Unit szczególnie wysoko oceniono kategorie związane z gospodarką wodną i transportem, co zaowocowało maksymalną punktacją. Łączna suma uzyskanych punktów wyniosła imponujące 88,5%, co pozwoliło na osiągnięcie najwyższego poziomu oceny według standardów BREEAM.

Kolejnym przykładem jest biurowiec Q22, który jako pierwszy w Polsce otrzymał certyfikat BREEAM In-Use w najnowszym standardzie oceny International Commercial V6 na poziomie Outstanding. To oznacza, że obiekt uzyskał najwyższe możliwe oceny w kluczowych obszarach, takich jak trwałość i odporność projektu, redukcja emisji dwutlenku węgla, efektywne gospodarowanie wodą, praktyki recyklingowe, dostosowanie do zmian klimatycznych oraz zagospodarowanie terenu.

Scroll to Top